طرز تهیه نان بربری

 

مواد لازم برای خمیر

قاشق چایخوری پودر خمیر مایه2 1/4

قاشق چایخوری شکر

2 پیمانه اب (در دو قسمت)

پیمانه ارد مخصوص نان برای خمیر و 3/1 پیمانه برای شکل دادن نان 4 1/4

2 قاشق چای خوری نمک

مواد لازم برای رومال

1 قاشق چایخوری ارد

پیمانه اب سرد1/4

قاشق چایخوری جوش شیرین1/4

پیمانه اب جوش 1/4

2 یا 3 قاشق چایخوری کنجد سیاه یا سفید ویا مخلوت هر دو (یا انواع دیگر تخم نان) برای پاشیدن روی بربری

طرز تهیه

پیمانه ارد و 2 ق چ نمک را در کاسه ای ریخته و با یک قاشق هم بزنید و کنار بگذارید 4 1/4

کاسه همزن کاسه دار را جدا کرده و خمیر مایه و شکر را به ان اضافه کنید.

ا پیمانه اب را در مایکرو ویو به مدت 25 ثانیه حرارت دهید تا ولرم شود و انرا به کاسه همزن بریزید. سه چهار بار با قاشق به ارامی مواد را مخلوط کنید.

سر کاسه را اول با ورقه پلاستیک و بعد با حوله خوب بپوشانید و 10 دقیقه استراحت بدهید.

حالا سنگ پیتزا را روی طبقه وسط فر قرار داده و فر را روی حرارت 500 فارنهایت گرم کنید

مایه داخل کاسه حالا باید خوب کف کرده باشه، اگه خوب کف نکنه معلومه خمیر مایه کهنه شده و باید تازه شو بخرین.

ا پیمانه اب دیگرو 25 ثانیه در مایکرو ویو حرارت رهید. حالا نصف اردی رو که توی کاسه بود به خمیر مایه کف کرده اضافه کنید و با یک قاشق بزرگ هم بزنید. بعد اب ولرم و بقیه ارد را اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا خوب مخلوط شوند.

کاسه را به همزن وصل کنید و پایه خمیر زنی را به همزن ببندید. با سرعت کمتر از متوسط (شماره 4 در کیتچن اید) خمیر را به مدت 3 دقیقه بزنید تا همه چی خوب مخلوط بشه و اثری از ارد خشک دیده نشه.

این خمیر خیلی چسبناکه ولی نباید ارد بیشتر اضافه کنین و یا ورز ش بذین.

حالا خمیررو به یه کاسه بزرگ تمیز انتقال بدین و روی کاسه رو اول محکم با ورقه پلاستیک و بعد با حوله بزرگ خوب بپوشونید و 25 دقیقه استراحت بدین.

حالا رومال رو درست بکنین: 4/1 پیمانه اب سرد رو با 1 قاشق چایخوری ارد در یک ماهیتابه کوچک خوب هم بزنید تا ارد کاملا در اب حل شود. بعد 4/1 ق چ جوش شیرین و اب جوش را اضافه کنید. ماهیتابه را روی حرارت ملایم هم بزنید تا داغ شود و ملایم به جوش بیاد. کمی دیگه هم بزنین تا لعابدار بشه و یکدست. زیرشو خاموش کنین و بذارین خنک و غلیظ بشه.

3/1 پیمانه ارد رو روی سطح کارتون پخش کنین. این ارد فقط برای دستهاتون و روی خمیره و نباید با خمیر پف کرده ورز داده بشه

بطور نظری خمیر پف کرده رو به سه تکه نسبتا مساوی تقسیم کنین و با دست ارد زده یک تکه را جدا کنین و روی سطح کار اغشته به ارد بیندازید و خمیر را روی ارد قل دهید تا تمام سطح خارجی ان با ارد پوشیده شود و به شکل توپ در بیاید. خمیر را زیاد دست به دست نکنید و انرا به گوشه ای کشیده و با بقیه خمیر دو توپ دیگه درست کنید و بدون پوشاندن برای 10 دقیقه استراحت دهید تا کمی دیگر پف کند.

یکی از خمیر ها را روی قسمتی که اردش بیشتره کمی با انگشتان فشار دهید تا به شکل بیضی 15 در 22 سانت در بیاید.

یک قاشق رومال را روی خمیر بریزید و با نک انگشتان یا پشت قاشق به روی خمیر بمالید.

با نک انگشتان روی خمیر را شکل بیندازید تا خط هایی عمیق در طول نان بیفتد. 3/1 تخم های کنجد را روی خمیر بپاشید و 5 دقیقه صبر کنید.

یک ورقه کاغذ پارچمانت را به اندازه 25 در 40 سانت ببرید و روی تخته برش یا پشت بیکینگ شیت بیندازید. سعی کنید خمیر بسیار نرم را از سطح کار جدا کنید. اگر چسبیده بود با یک کفگیر اغشته به ارد از دو طرف ازادش کنید و با دو دست بلندش کنید و کشش دهید تا مستطیل باریک و درازی تقریبا اندازه 15 در 35 سانت شود و انرا روی کاغذ پارچمنت بیندازید.

به کمک تخته برش کاغذ و خمیر را روی سنگ پیترا که داخل فر داغ است قرار دهید. به مدت 5 دقیقه بپزید و در فر را باز کرده و کاغذ و نان را نصف دایره بچرخانید و 5 دقیقه بیشتر بپزید تا سرخ شود. اگر دیدید بعد از 5 دقیقه اول خیلی سرخ شده بعد از چرخاندن فقط 4 دقیقه بپزید.

وقتی نان اول را داخل فر گذاشتید شروع به شکل دادن و اماده کردن خمیر دوم شوید و به همین ترتیب وقتی دومی را داخل فر گذاشتید سومی را اماده کنید.

بربری ها را به اندازه های دلخواه ببرید و اگر خواستید میتوانید مقداریش رو خوب بسته و در فریزر نگه دارید و موقع خوردن بربری یخ زده را در فر گرم 400 درجه فارنهایت به مدت 5 دقیقه گرم کرده نوش جان کنید.

امیدوارم از این رسپی خوشتون بیاد و یکی دو خط راجع به تجربه تون برام بنویسین. ممنون